Oscar Winners

The Shape of Water lead the winners.

Updated: 3/5/18 (winners = *)

BEST PICTURE:
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water*
Three Billboards outside Ebbing, Missouri

BEST DIRECTOR:
Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
Guillermo del Toro, The Shape of Water*
Greta Gerwig, Lady Bird
Christopher Nolan, Dunkirk
Jordan Peele, Get Out

BEST ACTOR:
Timothée Chalamet, Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Gary Oldman, Darkest Hour*
Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

BEST ACTRESS:
Sally Hawkins, The Shape of Water
Frances McDormand, Three Billboards outside Ebbing, Missouri*
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, The Post

BEST SUPPORTING ACTOR:
Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins, The Shape of Water
Christopher Plummer, All the Money in the World
Sam Rockwell, Three Billboards outside Ebbing, Missouri*

BEST SUPPORTING ACTRESS:
Mary J. Blige, Mudbound
Allison Janney, I, Tonya*
Lesley Manville, Phantom Thread
Laurie Metcalf, Lady Bird
Octavia Spencer, The Shape of Water

BEST ADAPTED SCREENPLAY:
Call Me by Your Name*
The Disaster Artist
Logan
Molly's Game
Mudbound

BEST ORIGINAL SCREENPLAY:
The Big Sick
Get Out*
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards outside Ebbing, Missouri

BEST PRODUCTION DESIGN:
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water*

BEST CINEMATOGRAPHY:
Blade Runner 2049*
Darkest Hour
Dunkirk
Mudbound
The Shape of Water

BEST COSTUME DESIGN:
Beauty and the Beast
Darkest Hour
Phantom Thread*
The Shape of Water
Victoria & Abdul

BEST FILM EDITING:
Baby Driver
Dunkirk*
I, Tonya
The Shape of Water
Three Billboards outside Ebbing, Missouri

BEST ORIGINAL SCORE:
Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water*
Star Wars: The Last Jedi
Three Billboards outside Ebbing, Missouri

BEST ORIGINAL SONG:
"Mighty River" from Mudbound
"Mystery of Love" from Call Me by Your Name
"Remember Me" from Coco*
"Stand Up for Something" from Marshall
"This Is Me" from The Greatest Showman

BEST MAKEUP AND HAIRSTYLING:
Darkest Hour*
Victoria & Abdul
Wonder

BEST SOUND MIXING:
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk*
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

BEST SOUND EDITING:
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk*
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

BEST VISUAL EFFECTS:
Blade Runner 2049*
Guardians of the Galaxy: Vol. 2
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

BEST ANIMATED FEATURE FILM:
The Boss Baby
The Breadwinner
Coco*
Ferdinand
Loving Vincent

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM:
A Fantastic Woman (Chile)*
The Insult (Lebanon)
Loveless (Russia)
On Body and Soul (Hungary)
The Square (Sweden)

BEST DOCUMENTARY FEATURE FILM:
Abacus: Small Enough to Jail
Faces Places
Icarus*
Last Men in Aleppo
Strong Island